Kreditní karty jsou všudypřítomným nástrojem, který poskytují nejenom bankovní domy, ale také nebankovní společnosti. Karta, jež vám vedle příjemného úvěrové rámce v podobě finanční rezervy nabízí i řadu dalších výhod, ať už pravidelně cestujete nebo nakupujete.

Tento typ platebního prostředku má samozřejmě i svoji odvrácenou tvář, díky níž se poměrně rychle a jednoduše můžete dostat do nežádoucí dluhové pasti. Abyste využili maximální potenciál kreditní karty, měli byste se držet následujících tipů.

Nikdy neberte hned první nabídku

Kreditní karty dnes prezentuje spousta subjektů a téměř na každém kroku. I když vás některá z nabídek osloví, zvažte její využití a nechte si vše důkladně projít hlavou. Nejlepší je provést srovnání kreditních karet v pohodlí domova, pěkně v klidu a bez okolních vlivů.

Teprve tak máte šanci, že daná kreditní karta bude vyhovovat vašim požadavkům a životnímu stylu.

Výše limitu má své opodstatnění

Pokud si myslíte, že větší finanční limit vám přinese více výhod, jste na omylu. Právě nevhodně zvolená cílová částka mnohdy dává zákazníkům pocit peněžní neomezenosti. Lidé pak bezmyšlenkovitě utrácejí a dostávající se do dluhových pastí.

Někdy méně znamená více, což platí u tohoto modelu karty dvojnásob. Občas stačí jen nastavit si úvěrový rámec v takové výši, jež bude představovat vaši finanční rezervu. Nic více, nic méně.

Dejte si pozor na bankomaty

U většiny poskytovatelů kreditních karet platí, že při výběru z bankomatu automaticky hradíte zbytečně velké poplatky. Pokud jste tedy zvyklí na hotovost, rychle si odvykněte. Využijte potenciál karty, která primárně slouží pro bezhotovostní platební styk.

Za výběr z bankomatu totiž zaplatíte nejenom základní poplatek, ale i určité procento z cílové částky.

Spoléhejte se na bezúročné období

Každá kreditní karta je spojena s bezúročným obdobím, tedy dobou, během níž můžete vypůjčené peníze splatit, aniž byste hradili jakékoliv poplatky navíc. V tomto směru je vhodné volit to nejdelší bezúročné období, jež přesahuje hranici 50 dnů.

Vždy se snažte své závazky splatit do této doby, čímž se vyhnete vyšším úrokovým sazbám.

Využívejte slevy a bonusy v plné míře

V závislosti na typu kreditní karty získáte i přemíru nejrůznějších výhod, které spočívají například ve slevách spojených s nákupy ve vybraných obchodech, se vstupy do letištních salonků, pojištěním při cestování a mnohými dalšími věcmi.

Nenechte si ujít tyto bonusy, s nimiž můžete na kreditní kartě ještě vydělat.