Peněžní dluhy jsou velkým strašákem pravděpodobně každého z nás. Nikdo se určitě nechce dostat do situace, kdy mu přede dveřmi zazvoní nečekaně exekutoři a začnou postupně zabavovat všechen majetek. Navíc, když o dluzích nemáte vůbec žádné povědomí a taková zpráva se pro vás stane skutečně nemilým překvapením.

Myslíte si, že takový scénář není vůbec možný? Pak jste na velikém omylu. Stačí, abyste se opozdili s jednou splátkou či neuhradili na první pohled směšný poplatek, z nějž se kvůli sankčním poplatkům vyklube poměrně vysoká částka. Mimo to dluhy na vaší nemovitost může uvalit také partner nebo vlastní děti.

Získejte informace z registru dlužníků

Jestliže vás výše uvedený model životní situace doslova děsí, potom není nic snazšího, než se o potenciální dluhy zajímat. Nejčastěji vám v tom pomůže registr neplatičů, v němž jsou vedeny všechny záznamy spojené s bankami, nebankovními půjčkami, dodavateli plynu, mobilními operátoři a podobně.

Podáte-li si žádost, máte možnost zjistit o své osobě informace, které vám byly do nedávné doby ještě zcela neznámé. Zjistíte věřitele, jímž dlužíte peníze a máte šanci s tím něco dělat.

Pokud jde o hrozící exekuce, pak je ideální volbou Centrální evidence exekucí nebo okresní soud. Instituce, kde se také mnohé dozvíte. Připravit se samozřejmě musíte na to, že v rámci písemné žádosti budete nuceni prokázat vaši totožnost, jelikož jde o informace, jež nejsou sdělovány jen tak na počkání a komukoliv.

Chcete znát své dluhy? Pak za to zaplatíte.

Pocit jistoty a klidného spaní je bezpochyby vykoupen i určitými poplatky. V závislosti na tom, jakou společnost, instituci či další subjekt žádáte o tyto údaje, uhradíte sumu v odpovídající výši. U někoho je takový výpis spojen s poplatkem 200 Kč, jinde zase s částkou 1 500 Kč.

V každém případě na takové informace máte nárok.

Posted in: