Správa rodinných financí není zrovna nejjednodušší záležitostí, ač se vše na první pohled může zdát jako pravý opak. Jen si to představte sami. Pakliže chcete efektivně vést své peníze a výdaje, měli byste mít povědomí o nejrůznějších typech spoření, pojištění, fondech, půjčkách, úvěrech a podobných věcech. Jenže, ruku na srdce, kdo je zběhlý v těchto segmentech naráz? Asi jen málokdo.
A právě kvůli tomu si lidé volí svého finančního poradce, jehož náplní je právě znalost finančního odvětví libovolných podob a schopnost nabídnout člověku to nejvýhodnější řešení dle jeho aktuální životní situace a potřeb.
Jak vypadá slušný finanční poradce?
I když má spousta lidí negativní předsudky vůči těmto poradcům, kteří ve značné míře zasahují skrze finance do vašeho soukromí, jejich služby jsou k nezaplacení. Musíte však odlišovat správné a nesprávné poradce. Od toho se totiž do jisté míry odvíjí vývoj vašeho portfolia, potažmo rodinných peněžních zdrojů.
Při výběru osobního finančního poradce rozhodně dejte na reference svých přátel a známých. Nebojte si takového člověka ověřit i oficiálně, a to v registru České národní banky. Tam se mimo jiné dozvíte, jak dlouho takovou činnost vykonává. I to jsou aspekty hovořící pro jeho oslovení.
Rozhodnete-li se kontaktovat finančního poradce, dbejte na několik níže uvedených zásad.
- První schůzku vždy realizujte v kanceláři daného odborníka.
- Nesnažte se při první schůzce řešit všechny vaše problémy, ale konzultujte své požadavky individuální.
- O výběru může do značné míry rozhodnout také zevnějšek, příjemné vystupování a slušné jednání.
- Další schůzky již můžete realizovat u vás doma nebo využívejte komunikačních kanálů, jakými jsou telefon a e-mail.
Indicie špatného finančního poradce
Za všech okolností buďte obezřetní a na druhou stranu se snažte z chování finančního poradce vypozorovat i negativní věci, které by vás měly odradit. Určitě se poprvé nescházejte u vás doma. Když uvidíte skutečnou kancelář takového člověka, vyhnete se podezření, že jde pouze o podomního prodejce.
Hned na první schůzce by vám nikdo neměl nutit produkty, o něž nestojíte. Jako je například životní pojištění. Nenechte se svést k tomu, že je nutné předělat většinu vašich dosavadních smluv a ideálně obratem.
Takové chování by vás mělo zavčasu varovat, že tento člověk vám s financemi rozhodně nepomůže, ba naopak, bude vám mazat med kolem úst v podobě sladkých řečí a z odborného hlediska neodpoví na žádnou z vašich otázek. Jestliže takový poradce není schopen předložit ani kontakt na své spokojené klienty, dejte od něj ruce rychle pryč.