Ne každý dokáže se svým finančním jměním nakládat tak, že se má dobře. Lidé zkrátka nejsou neomylní a často jejich životní kroky doprovází nejrůznější finanční chyby podepisující se na zbytečných ztrátách, omezených úsporách a v jiných oblastech.
Jestliže nechcete patřit mezi takové občany, potom se zkuste vyvarovat těm nejčastějším chybám Čechů. A pokud náhodou nevíte, jaké to jsou, seznámíme vás s šesti nejobvyklejšími.
1. Lidé nepomýšlí na ostatní výdaje a budoucnost
Typický model Čecha? Své finance plánuje velice krátkodobě a zaměřuje se pouze na pokrytí běžných výdejů, nikoliv těch, které přijdou jednou za delší čas. Spousta lidí se soustředí na placení pravidelného nájmu, ale již neřeší, kde vezmou peníze kupříkladu na nákladnější opravu automobilu.
Tento přístup se prolíná také do budoucnosti. Většina z nás žije současností a nezaobírá se otázkou, za jaké peníze bude žít za několik dlouhých let?
2. Podléhání konzumní společnosti
Pakliže někdo má dostatečný příjem, z něhož by si mohl zajistit slibnější budoucnost, často utrácí peníze zcela bezmyšlenkovitě jen proto, aby se vyrovnal lidem kolem sebe. Takoví lidé jsou označováni, jako „konzumní“. Chtějí mít lepší televizi, automobil či bydlení, než soused, kamarád a kolega z práce.
3. Neznalost finančních produktů
Ať už jsou to půjčky, stavební spoření, investice, pojištění a jakékoliv jiné produkty tohoto typu, většina z nás o nich nemá patřičné povědomí. Při žádosti o úvěr pak často sáhneme po nevýhodném řešení jen proto, že dostatečně neznáme konkrétní trh.
4. Odkládání dluhů na později
Nepříjemným problémem je i prohlubující se zadlužování. Odsouvání povinností z pohledu splácení daných závazků jistě není tím nejšťastnějším východiskem. Tato finanční chyba může člověka navíc přivést do záhuby v podobě exekuce a ztráty vlastního majetku.
5. Při půjčování peněz neřešíme smluvní podmínky
Pakliže v našem životě již nastane situace, kdy je zapotřebí půjčit si peněžní obnos, obvykle se zaměřujeme na nejnižší měsíční splátky a zároveň nevěnujeme pozornost podepisovaným smlouvám. Prioritou by měly být nejlepší splátkové podmínky, nízký úrok a podobné věci, třeba i na úkor větších splátek.
6. Minimální finanční rezerva
V neposlední řadě je to omezené množství finančních prostředků, které si lidé nechávají na horší časy. Pokud máte uspořeno dostatek peněz, nemusíte si půjčovat. Jedna chyba v tomto směru navazuje na tu druhou. Ideální stav je takový, kdy dokážete ze svých finančních rezerv vyžít minimálně po dobu tří měsíců.
Neušijte na sebe bič v podobě špatné peněžní, potažmo životní situace a zkuste se vyvarovat výše uvedených chybám. Věřte, že se vám bude s financemi hospodařit daleko lépe.