Hypotéční úvěry se staly v letošním roce 2016 doslova fenoménem. Do nedávné doby stále klesající úroková sazba udělala jednoduše své. Lidé si byli vědomi toho, že mohou aktuálně dosáhnout na poměrně nízké měsíční splátky a proto se pro zadlužení rozhodli i ti, kteří to do nedávné doby neměli ani v úmyslu.

Nutno podotknout, že tento ideální stav s nízkým úrokem samozřejmě nemusí vydržet věčně. Při závazku na několik let, až desítek let dojde ke změně, jež může zaskočit váš rodinný rozpočet. Ten ostatně oslabí i nejrůznější nepředvídatelné životní situace.

A právě proto je tu pojištění hypotéky. To je u většiny bankovních institucí dokonce povinné, ať už jej uzavřete přímo v bankovní instituci nebo dáte přednost jiné pojišťovací společnosti.

Z jakého důvodu si pojistit hypotéku?

Odpověď na tuto otázku jsme do značné míry nakousli již v úvodu tohoto článku. Ochrana před nemožností splácet své závazky v odlišných životních situacích. Banky bezpochyby nabízí libovolné varianty pokrývající běžné věci až po ty nejrizikovější případy.

Nabídky bankovních domů jsou v tomto směru docela podobné a volit lze z variant pojištění zahrnujících následující.

  • Dlouhodobá pracovní neschopnost
  • Nedobrovolná ztráta zaměstnání
  • Invalidita III. stupně
  • Úmrtí

Jak ovlivňuje pojištění samotnou hypotéku?

Je pochopitelné, že pokud sjednáte odpovídající typ pojištění hypotéky, otevírají se vám pomyslná dvířka k lepším úrokovým sazbám. Je to úleva za to, že vám k hypotéce přibydou ještě další poplatky navíc, jež se navyšují s rozsahem pojištění úměrnému k velikosti hypotéčnímu úvěru.

Většina žadatelů uzavře pojištění přímo v bance, právě při schvalování žádosti.

Opravdu vám pomůže banka v těžkých životních situacích?

Otázka, na níž se bohužel většina klientů bankovních domů moc nezamýšlí. Každý má svoji jistotu v tom, že se pojistil pro danou situaci a pokud by nastala, čeká pomoc ze strany banky. Jenže ty občas přistupují k zákazníkům dosti prazvláštně.

V tomto ohledu se vyplatí důsledně přečíst podmínky pojištění hypotéky, včetně nudných odstavců psaných malým písmem, v nichž může být zakomponována informace, kdy vám bude pojištění skutečně k prospěchu.

Stát se může to, že za vás banka splátku zaplatí, avšak s určitým časovým odstupem nebo jen pár měsíců po sobě. A pak může nastat nepříjemné rozčarování, kdy jste si mysleli, že máte například dostatek času na shánění nové práce.

Finanční rezerva a životní pojištění

Jestliže si chcete být skutečně jisti a nehodláte se spoléhat pouze na pojištění hypoték, věnujte pozornost i jiným produktům na trhu, mezi něž patří kupříkladu životní pojištění. Dále byste měli disponovat finanční rezervou ve výši alespoň šesti měsíčních platů, abyste pokryli řadu nečekaných výdajů.