Životní pojištění a penzijní spoření jsou pojmy, které ve světě financí zaujímají své pevné místo. Lidé o nich věcí a často je také využívají. Mnohdy však zcela nevědomky, jelikož nemají ani nejmenší představu například o zhodnocování peněžních prostředků v rámci toho či onoho produktu.

Takoví zákazníci povětšinou skočí na sladké řeči obchodníků nedbajících etického a férového přístupu. Jsou to právě společnosti těžící z nevědomosti klientů nejvíce. Nejde snad ani o to, zda je či není konkrétní služba výhodná, ale k jakým účelům se primárně využívá.

Pojďme si tedy osvětlit několik informací o životním pojištění a penzijním spoření.

Životní pojištění slouží především k ochraně

Jestliže si myslíte, že s pomocí životního pojištění vyřešíte svoji ochranu a ještě dobře zhodnotíte peněžní prostředky, jste na omylu. Tak to rozhodně není. „Životko“, jak je tento produkt někdy zkráceně nazýván, vás má chránit v neblahých životních situacích, kdy dochází k vyplacení bolestného.

Pokud jej ale volíte jako způsob rozmnožování peněz na stáří, není to zrovna dvakrát vhodná volba. To už se vyplatí uzavřít úrazové pojištění jinde a své úspory ukládat například do peněžního fondu.

Penzijní spoření a něco o něm

V tomto případě lze hovořit o finančním produktu, který pro vás má přínos. Vždyť státní příspěvky vypadají lákavě a na výsledných bonusech se v mnohém podepisují také sami zaměstnavatelé. Ti mohou ročně přispívat až 25 000 Kč. A to jsou peníze, jež vám jen tak nikdo nevezme. Penzijní spoření nabízí v tomto směru dvě varianty.

  • Spoření s možností využití daňových výhod
  • Spoření bez daňových výhod, avšak s povolenými mimořádnými výběry

Penzijní pojištění je zkrátka lepším adeptem pro zhodnocování vkladů, pozor si ale musíte dát na předčasné ukončení smlouvy. Nejenom, že se vystavujete sankčním poplatkům za zrušení, ale musíte doplatit daň z výnosů z příspěvků od zaměstnavatele a zároveň přijdete o státní podporu.

Důležitou informací k penzijnímu spoření je fakt, že při ukončení smlouvy do dvou let po jejím založení vám nebude vyplacena ani koruna.