Každý moc dobře ví, že zvyky z mládí si sebou neseme spoustu dalších let a mnohdy až do konce samotného života. To se týká nejrůznějších oblastí, od stravování, pohybových aktivit, každodenních zlozvyků, až po nakládání s penězi.

Ano, to jak k financím přistupujeme od útlého věku, kdy jsme schopni vnímat jejich význam a hodnotu, se úměrně promítá do let budoucích. Abyste se jednou v důchodu měli dobře, je možná nejvyšší čas zamyslet se nad některými věcmi týkajícími se peněz.

Naučte se hospodařit se svým příjmem

Ať už si začnete vydělávat při studiu nebo nastoupíte do své první práce, vždy si plánujte své budoucí výdaje. Neutraťte všechny peníze na drahé oblečení, mobilní telefony, elektroniku a nenavštěvujte luxusní restaurace, když vám takové věci kompletně vysají peněženku.

Stanovte si určitá pravidla při utrácení tak, abyste byli schopni ušetřit alespoň část peněz a dopřát si všeho potřebného, včetně zábavy.

A právě uspořené peníze se nebojte zhodnocovat už od mládí, čímž budete do let budoucích tvořit patřičný výnos, jenž vám jednou poslouží třeba na vlastní bydlení či zajistí příjemnější stáří.

Jednoduše nežijte na vysoké noze a naučte se žít skromně, v rámci daného společenského postavení.

Rozvíjejte své schopnosti

Od mládí byste se měli věnovat věcem, jimž rozumíte a které vás baví. I obyčejný koníček se po čase může stát povoláním generujícím výdělky. A ruku na srdce, pokud děláte to, čemu rozumíte a naplňuje vás to, máte šanci na daleko větší kariérní úspěch. Z něj samozřejmě plynou další peníze.

Vyhýbejte se dluhům, dokud to půjde

Rozhodně se hned po škole a v první práci nezadlužuje. Někdy je to bezpochyby nezbytné pro dosažení následujícího pracovního rozvoje, ale určitě se vyhněte půjčkám na lepší automobil, kvalitní vybavení domácnosti a podobným věcem.

Snažte se na většinu věcí peníze našetřit. Úvěry vás totiž mohou pronásledovat spoustu dalších let a brzdit v celkovém rozvoji. Je ale pochopitelné, že při současných cenách bytů a rodinných domů vás hypotéka stejně jednou nemine, jde však o to, jak bude velká. O tom zase rozhodují vaše úspory.

Buďte v oblasti peněz komunikativní

Zafixujte si jeden zásadní fakt – nebojte se o penězích mluvit, a to především s vašimi blízkými či životními partnery. Díky tomu budete daleko lépe zvládat jakákoliv finanční úskalí a můžete se mnohem efektivněji rozhodovat při nakládání a zhodnocování svých úspor.

V neposlední řadě pro vás toto téma nesmí být úplným tabu a vy se nebudete ostýchat o financích mluvit ani se svým zaměstnavatelem, což bude k prospěchu věci hlavně při žádosti o zvýšení platu.

Posted in: