Vysloví-li se pojem půjčka, každý si hned představí něco špatného a nevýhodného. Peníze, které sice obdržíte obratem, ale jsou vykoupeny nemilými úrokovými sazbami a řadou ostatních věcí. Ano, je pravdou, že takových produktů je na trhu více, než dost.

Jenže, není vhodné házet všechny úvěry do jednoho pytle, ať už jde o ty bankovní či nebankovní. Rozhodnete-li se využít takového úvěrového produktu pro řešení nejrůznějších životních situací, pak se řiďte určitými pravidly a budete vidět, že narazíte pouze na úvěry, jež se vám vyplatí.

Důležitá je výhodnost půjčky

Jestliže si chcete užít nezapomenutelnou dovolenou s rodinou nebo si pořídit nejnovější model ploché televize, rozhodně si na takové věci neberte úvěr. Pořizujete si totiž věc krátkodobého charakteru, popřípadě s omezenou životností a obvykle i dlouhým splátkovým kalendářem.

Po nějakém čase se vrátíte z dovolené a v případě televizoru budete po dvou až pěti letech řešit jeho obměnu. Jenže půjčky zůstávají a vy vlastně splácíte něco, co už nemá takovou hodnotu, popřípadě to vůbec nevlastníte.

Z tohoto důvodu byste měli přihlížet k výhodnosti půjčky z delšího hlediska. Daleko lepší investicí je například bydlení se svojí narůstající nebo minimálně konstantní hodnotou.

Když půjčku, tak s pojištěním

Jestliže víte, že máte pravidelný a dostatečně velký příjem, s nímž si můžete úvěr dovolit, nezapomínejte na zadní vrátka. Dnes se máte dobře, za měsíc tomu bude zase jinak a půjčky stále zůstávají. Proto vedle výhodných splátkových podmínek hleďte také na možnost pojištění pro případ životní nouze.

  • Odklad splátek až o několik měsíců
  • Pojištění schopnosti splácet

Právě pojištění se vám stane pomocnou rukou například při ztrátě zaměstnání, dlouhodobějších zdravotních komplikací, invaliditě nebo dokonce úmrtí.

Dbejte na splátkové podmínky

Uvědomění si faktu, že se vám konkrétní finanční řešení vyplatí, je jedna věc. Tou druhou je nalézt vhodný úvěr, při němž byste neměli podceňovat řadu věcí. Teprve poté budete schopni oddělit nevýhodné půjčky od těch výhodných.

  • Důkladně studujte obchodní či smluvní podmínky
  • Zaměřte se na úrokovou sazbu, potažmo na hodnotu RPSN
  • Pohlídejte si všechny atypické poplatky
  • Zjistěte si dostatek informací a referencí o daném poskytovateli

V neposlední řadě se vám praktickou pomůckou může stát některý z novodobých porovnávacích serverů, s nímž budete schopni srovnat hned několik bankovních a nebankovní půjček najednou.

Jestliže potřebujete úvěr, rozhodně nepropadejte skepsi a panice. I v dnešní době je z čeho vybírat, aniž byste naletěli podvodné společnosti. Důležité je si pouze vše důkladně promyslet a zjistit.

Posted in: