Klasické bankovní a nebankovní půjčky zná bezpochyby každý. Vždyť jde o finanční produkty, které jsou stále využívanější a lidé si prostřednictvím nich plní svá dávná přání nebo řeší nevlídnou životností situaci.

V poslední době se však velkého zájmu těší také P2P půjčky. Pakliže nemáte úplně dokonalé povědomí o tom, co tato unikátní platforma přináší, rádi vás s tímto segmentem trochu blíže seznámíme.

Co jsou to P2P půjčky?

Zkratka anglického výrazu peer-to-peer, jenž je jasně vypovídající. Model fungování P2P úvěrů se od těch klasických do značné míry liší. Nejde snad ani o schvalovací procesy a obdobné záležitosti, ale o to, kdo vám peníze půjčí.

V tomto případě to nebudou společnosti, jak to bývá zvykem, nýbrž investoři v roli běžných občanů. Ano, na jedné straně barikády stojí zájemci o peníze a na té druhé lidé, jež chtějí zhodnocovat své finanční prostředky a využívají k tomu P2P platformu.

Jak fungují P2P půjčky?

Na trhu se nachází již několik projektů zaměřených na P2P modely, jejichž způsob fungování je velice obdobný. Chcete-li se domoci tížených finančních sum, musíte obvykle postupovat následovně.

  • Registrace
  • Ztotožnění za pomoci co nejvíce informací, čímž dochází ke zvýšení vaší důvěryhodnosti
  • Vznesení požadavku, včetně maximální akceptovatelné úrokové sazby
  • Vyčkání na zájem investorů
  • Podepsání smluv a vyplacení peněz

Některé peer-to-peer půjčky vám umožní požádat o konkrétní úrok. Pohybovat se můžete již od 3,99 % a výše. V případě P2P úvěrů hradíte nejenom úroky investorům, ale počítejte i s jednorázovým poplatkem společnosti, jež celý proces zaštiťuje.

Jestliže jste doposud využívali pouze klasických bankovních či nebankovních půjček, možná je na čase objevit svět P2P platforem, které se stále více dostávají do popředí zájmu.

Posted in: