Ministerstvo práce a sociálních věcí se snaží všemi dostupnými prostředky snižovat nezaměstnanost po celém území České republiky. Vedle lákavého příspěvku na dojíždění, je to od 1. 11. 2016 také příspěvek na přestěhování ve výši 50 000 Kč.

Jestliže hledáte práci ve svém okolí nebo se rozhodujete přestěhovat na jiné místo, určitě vám pomůže několik následujících informací, s nimiž dostanete větší povědomí o uvedených příspěvcích.

Příspěvek na dojíždění

Pojďme si alespoň ve zkratce představit, co přináší příspěvek na dojíždění. O tento typ bonusu se mohou přihlásit nezaměstnaní, kteří se rozhodnou za prací dojíždět jistou vzdálenost ze svého domova. Podle počtu kilometrů dochází k výpočtu poskytnuté peněžní sumy. Ta se pohybuje mezi 1 000 Kč – 3 500 Kč.

Příspěvek na přestěhování

Novinkou letošní roku je příspěvek na přestěhování ve výši až 50 000 Kč. Jestliže si však myslíte, že se stačí přestěhovat do vedlejší vesnice, tak jste značně na omylu. Využití této finanční částky je samozřejmě spojeno i s určitými povinnostmi.

  • Musíte být v evidenci uchazečů o zaměstnání alespoň 6 měsíců
  • Přišli jste o práci z důvodu hromadného propouštění zaměstnanců
  • Nemůžete najít práci kvůli vašemu věku, vzdělání, praxi či zdravotnímu stavu
  • Přestěhujete se do vzdálenosti alespoň 50 km od svého původního bydliště

K tomu všemu si připočtěte ještě bezdlužnost vůči některým veřejným institucím – Celní úřad, Česká správa sociálního zabezpečení, Finanční úřad a Zdravotní pojišťovna.

Individuální posuzování žádostí

Pokud dle vašeho mínění splňujete všechny požadavky Ministerstva práce a sociální věcí na příspěvek na přestěhování ve výši 50 000 Kč, možná vás zaskočíme, ale i přesto jej nemusíte získat. Každá žádost je totiž posuzována individuálně konkrétním Úřadem práce a na výsledek schvalovacího řízení mohou mít vliv i ostatní faktory.

Pozor na nekolidující zaměstnání

Podceňovat byste neměli ani zbývající část příslušného zákona, jež u nezaměstnaných omezuje nekolidující zaměstnání. Tedy takové, při němž pracujete maximálně 20 hodin týdně a jste přesto vedeni na Úřadu práce.

Od nynějška tuto činnost nelze vykonávat na dohodu o provedení práce, jako tomu bylo doposud.

Posted in: