Plánujete-li zakoupení bytové jednotky či rodinného domu, jistě si moc dobře uvědomujete, že jde o velkou investici, která vás může doprovázet celý život. I z tohoto důvodu by měl být váš přístup k celému procesu vyřízení více, než důležitý, včetně patřičné obezřetnosti.

Aby proces nákupu proběhl k vaší plnohodnotné spokojenosti, měli byste se zaměřit na několik zásadních věcí, jež není radno podceňovat.

  • Prozkoumejte finanční trh
  • Porovnejte realitní nabídky
  • Vyřiďte všechny potřebné náležitosti

Prozkoumejte finanční trh

Rozhodnete-li se pořídit si vlastní bydlení za pomoci hypotéčního úvěru nebo peněžních prostředků ze stavebního spoření, zjistěte, kolik peněz vám jednotlivé instituce vlastně půjčí. Nebojte se oslovit pár bankovních domů naráz a zpracovat si přesné kalkulace na míru. Díky tomu si ověříte, zda vás splácení nebude do let budoucích jakýmkoliv způsobem omezovat.

Porovnejte realitní nabídky

V okamžiku, kdy víte, kolik peněz můžete mít k dispozici, přichází na přetřes výběr konkrétního typu nemovitosti. Zahleďte se do produktových nabídek mnohých realitních portálů a vytvořte si povědomí o cenových nákladech spojených s nákupem objektu.

Při procházení jednotlivých nemovitostí se nebojte oslovit profesionály z oboru, kteří vám mohou pomoci při zjištění skutečného technického stavu bytu či domu. Oslovte stavebníky či konkrétní řemeslníky, s nimiž můžete dokonce získat i určitou převahu při jednání o výsledné ceně.

Vyřiďte všechny potřebné náležitosti

Pokud se rozhodnete pro danou nemovitost, je zapotřebí provést několik kroků vedoucích ke kladnému vyřízení všech náležitostí.

  • Zaplaťte finanční zálohu
  • Podepište smlouvu o smlouvě budoucí
  • Zajistěte si hypotéku

Také při těchto úkonech je vhodné oslovit odborníka, jenž vám se všemi smluvními úkony pomůže, zkontroluje je nebo vyřídí. Ideálně by mělo jít o někoho s právním vzděláním. Investice do takového člověka se skutečně vyplatí, protože se do budoucna můžete vyvarovat mnoha nepříjemnostem.

Celý obchod realizujte právě u zmiňovaného notáře, který vám zároveň poslouží jako praktická úschovna peněz do té doby, než dojde k převedení nemovitosti na vaše jméno.

Co se týče samotné smlouvy, nezapomínejte na uvedení potřebných věcí.

  • Identifikační údaje prodávajícího a kupujícího
  • Předmět smlouvy
  • Přesné určení ceny
  • Úředně ověřené podpisy

Mnohdy se vyplatí sepsat i určitý typ předávacího protokolu, do něhož uvedete všechny případné nedostatky objektu, stav elektroměru, plynoměru a podobné údaje, jež vás mohou také ochránit do budoucna.

Nakonec zbývá zaplatit ještě daň

Při stanovení kupní ceny mějte na paměti, že od 1. 11. 2016 daň z nabytí nemovitosti neplatí prodávající, jako tomu bylo doposud, ale kupující. Dále musíte zaplatit ještě daň z nemovitosti, jíž poté hradíte pravidelně každý rok.

 

Posted in: