Sdílená ekonomika je pojmem, který nachází značné rozšíření především ve světě. Postupem času si však našla cestičku i k nám a díky tomu lze narazit na řadu velice slibných projektů. Pakliže nemáte tušení, co si pod tímto výrazem představit, jistě se vám hodí stručné vysvětlení.

Ve své podstatě jde o půjčování věcí, služeb, ale také určitou formu darování. Na sdílenou ekonomiku lze nahlížet z různých úhlů pohledů a ta má spoustu odlišných forem. Výsledek je ale dosti obdobný. Na jedné straně zisk či prospěch, na té druhé zase úspora peněz nebo věc, jež se vám jednoduše hodí.

Mnohem více vám sdílenou ekonomiku přiblíží několik speciálních portálů, na něž můžete v České republice narazit.

Půjčím.to

Typický představitel sdílení věcí. Na jedné straně jsou ti, kdo vlastní předměty, které jim zabírají místo doma a nepotřebují je. Proto je za symbolickou cenu půjčují. Opakem jsou lidé vyžadující určitou věc jednorázově nebo s delší prodlevou, takže se jim dané předměty nevyplatí kupovat. Z toho důvodu si je půjčí.

Airbnb.cz

Trochu jiná forma sdílené ekonomiky, v rámci níž přichází na přetřes nemovitosti, respektive možnost využít levného ubytování po celém světě. Pro majitele objektů je to mírný přivýdělek, pro cestovatele jedinečná příležitost, ubytovat se levně.

Let.go

Poměrně propagovaný inzertní server, v rámci něhož si můžete prohlížet prodávané věci především ve vaší těsné blízkosti. Výhodou takového projektu je rychlost prodeje realizovaná z ruky do ruky.  Během okamžiku máte to, co potřebujete a prodávající zase své peníze.

Uber

Sdílená ekonomika převedená do formy všestranného taxikaření. K přivolání taxi služby slouží speciální aplikace, s pomocí níž získáte velice rychle a levně dopravu na předem určené místo. Navíc lze narazit nejenom na oficiální taxikáře, ale i běžné občany jezdící se službou Uber.

Zavezu.cz a Převezu.cz

Služba podobná Uberu jen s tím rozdílem, že dochází k přepravě balíčků a předmětů, nikoliv lidí. Na své si tak přijdou ti, kdo někam cestují a chtějí si zlevnit náklady na cestu, tak ti, kdo vyžadují levnější předpravu, než od České pošty a jí podobným přepravcům.

Supersoused.cz a Mikropráce.cz

Sdílená ekonomika v podání služeb, jež můžete nabízet. Takové sousedské výpomoci spjaté s malou finanční odměnou. Ať už to bude zapojení nového televizoru, posekání trávy nebo připevnění police na zeď.

Nevyhazuj.to, Všezaodvoz.cz a Darujizaodvoz.cz

Nakonec je třeba představit i zcela bezplatnou formu sdílené ekonomiky. Způsob, jak se zbavit nepotřebných věcí zdarma a zároveň tím pomoci jiným lidem, kterým se takový předmět hodí a udělá náležitou radost.

Vyzkoušejte si sdílenou ekonomiku na vlastní kůži v rámci libovolného z uvedených projektů. Možná jí propadnete stejně, jako stovky ostatních lidí.

 

Posted in: