Spousta rodin a párů žijících ve společném svazku řeší mnohdy otázku svých příjmů, potažmo společných finančních prostředků. Založit si jeden bankovní účet dohromady nebo raději dát přednost vlastnímu kontu?

Společný účet má několik nesporných výhod. Je to například fakt, že značně minimalizujete náklady na tento bankovní produkt. Platíte pouze provoz jediného účtu, nikoliv dvou. Při provádění nejrůznějších transakcí se mohou tyto výdaje vyšplhat i ke stokorunám za rok.

Dále je to celkem podrobný přehled nad rodinnými financemi. Oba partneři totiž prostřednictvím internetového bankovnictví nahlíží do útrob daného účtu a vědí, kolik peněz bylo profinancování, kolik jich přibylo a bylo uspořeno.

Každý ví o každém

A právě poslední uvedenou výhodu lze poměrně rychle přetransformovat do nevýhody. Jen si to představte sami. Chcete manželku potěšit krásným darem k narozeninám. Dorazíte do krámu, vyberete vhodný parfém nebo šperk a zaplatíte kartou. Než dojdete domů, vaše choť bude vědět o tom, že jste utráceli a dokonce kde.

Chodí-li vám celá útrata na bankovní účet, pak vězte, že před druhou polovičkou neschováte ani korunu.

Ovládání bankovního účtu – majitel vs. disponent

Každý bankovní účet může mít jediného majitele a bezpočet disponentů. A právě zde se nabízí další kámen úrazu. Každý z pojmů má totiž trochu jiné zastoupení.

  • Disponent – má možnost nakládat s penězi, vkládat finance, realizovat transakce a provádět kompletní správu za přispění internetového či mobilního bankovnictví
  • Majitel – může to samé co disponent, navíc se mu však předkládá zrušení účtu, popřípadě zablokování a vkládání ostatních disponentů

Potká-li vás nepříjemná životní situace v podobě rozvodu nebo dlouhodobějších hádek, může majitel prostřednictvím několika kliknutí myši odříznout disponenta od všech peněžních zdrojů.

Samozřejmě na trhu existují i speciální rodinné účty, které jsou spjaty s pojmem spolumajitel, jež dostává vyšší práva a správa společných financí je tak daleko otevřenější a férovější.

Přemýšlejte nad tím, kam posíláte peníze

Společný bankovní účet má své klady a zápory a je na každém z vás, co mu vyhovuje, na co je zvyklý a jaká případná rizika a omezení chce nést. Jestliže se přikloníte ke společnému kontu, může nastat ještě jedna situace.

Nebudete zakládat nový účet, ale stanete se disponentem k  účtu vašeho partnera. V takovém případě si raději dopředu ověřte, zda na tomto bankovním produktu nevisí jakákoliv exekuce nebo dluhy, protože byste o své peníze mohli poměrně rychle přijít.

Mnohdy se vyplatí stanovit si také určitá pravidla – kolik peněz ze společného účtu každý utratí pro vlastní potřebu, kolik půjde na spotřebu rodiny a podobně. Předejdete tím mnohým nesrovnalostem.

Posted in: