Program 600, to jsou státní půjčky na bydlení, které měly pomoci mladým rodinám do 36 let s dětmi do věku 6 let k vlastnímu bydlení. Prvotní plán Státního fondu bydlení a Ministerstva místního rozvoje však nevyšel tak, jak se předpokládalo.

Uvolněny byly finanční prostředky ve výši 100 000 000 Kč, s nimiž mohlo dojít k uspokojení až 1 800 žadatelů. A výsledek podaných žádostí za letošní rok? Přibližně 15 rodin projevujících zájem o tento typ půjčky.

Co vězí za nezdarem státních půjček na bydlení?

Mnoho lidí určitě napadne otázka, proč si mladí nevezmou výhodný úvěr od státu, aby docílili vlastní střechy nad hlavou? A odpověď? Ta může mít hned několik důvodu.

Tak zaprvé omezená maximální suma poskytovaná státem ve výši pouhých 600 000 Kč. To by nebylo až tak zarážející, jako to, že tato částka musí tvořit alespoň polovinu budoucí pořizovací hodnoty obydlí. A ruku na srdce, kde sežene v Praze a v jiných větších městech byt za 1 200 000 Kč?

Druhým podstatným aspektem je do nedávné doby stále probíhající pokles úrokových sazeb hypotéčních úvěrů.  Dostatečně bonitní občané se mohli bez sebemenších problémů dopracovat k hodnotám pod 2 %. A to už stojí za to, vzít si hypotéku ve vyšší hodnotě, kterou je člověk schopen splácet a pořídit si vlastní vysněné bydlení.

Kombinace striktních podmínek a nízkých úroků pravděpodobně udělaly největší čáru přes rozpočet státním půjčkám.

Program 600 ještě nekončí

I přes minimální zájem uchazečů o státní půjčky pojede tento program i v nadcházejícím roce. Stát chce přes poměrně velký neúspěch dále nabízet mladým lidem možnost, pořídit si byt či jiný typ nemovitosti s úvěrem za zvýhodněných podmínek.

Otázkou možná jen zůstává, jaký lze očekávat zájem v roce 2017? Snad to bude více, než jen 2 400 000 Kč pro čtyři úspěšné zájemce, jež svoji žádost dotáhli do finální podoby.