Otázka, kterou si pokládá jistě velká spousta lidí, jež se chtějí postavit na vlastní nohy. Na jedné straně nájem, na té druhé hypotéční úvěr. Výdaje mnohdy na srovnatelné výši, přesto mají obě řešení své klady a zápory.

Jestliže tápete nad výslednou volbou, přinášíme vám několik zásadních informací. Ty vám možná otevřenou oči a navedou tím správným směrem.

Nezatracujte nájem za bydlení

Vyřkne-li se pojem „nájem“, velká hromada lidí vám obratem řekne, že budou raději platit stejnou částku za hypotéku s tím, že daný byt bude jednou v jejich plném vlastnictví, a že vkládají peníze do svého. Ano, tomu tak možná s drobnými výtkami skutečně může být. Je tu ale i odvrácená strana mince.

Jestliže rádi cestujete, nemáte jasnou představu o tom, kde chcete v budoucnu bydlet, nevadí vám přesuny za prací a jednoduše chcete být z pohledu bydlení svobodní, je pronájem bytu tou ideální volbou. Těžit budete především z těchto kladů.

  • Zcela bez závazků – nájem lze kdykoliv vypovědět a v krátké době se odstěhovat
  • Povětšinou nemáte s bytem další investice – ty padají na bedra pronajímatele
  • Nepotřebujete tak vysoký příjem – využít lze levnějších nájmů, které vás finančně tolik nezatíží

Investice do vlastního bydlení

Jestliže se nacházíte ve zcela opačné roli, než jakou jsme popisovali výše, pak je pro vás ideální volbou nákup bytu. V tomto směru se však musíte připravit na dvě odlišné situace, respektive typy bytových jednotek.

  • Družstevní byt
  • Byt v osobním vlastnictví

Družstevní bydlení

V jeho prospěch hovoří jednoznačně nižší pořizovací cena, uvědomit si ale musíte, že nejste plnohodnotným vlastníkem nemovitosti, nýbrž disponujete pouze členským podílem. Určitě se vyhnete procesům, jakými jsou zápis do katastru nemovitostí nebo daň z převodu nemovitosti. Oproštěni budete i od nejrůznějších udržovacích prací, které spadají pod samotné družstvo.

Obtížnější situace na vás může čekat v případě, že nemáte dostatek vlastních úspor a chtěli byste využít finančních produktů na současném trhu. Vzhledem k tomu, že nemůžete ručit družstevním bytem, vybírat lze v podstatě mezi před-hypotéčním úvěrem a kombinací několika půjček najednou. Ani jedno z těchto řešení však není výhodnější, než klasická hypotéka.

Byt v osobním vlastnictví

Tento model nákupu je spjat s vyšší investicí a administrativními povinnostmi. To jsou ale jediné zápory, jež na vás čekají. Zde můžete v rámci hypotéčního úvěru ručit daným bytem, jehož tržní hodnota bude rozhodně vyšší. Splácíte majetek, který bude jednou patřit vám samotným.

 

Posted in: