Zájemci o bankovní služby jsou v dnešní době různí. Nejsou to však jenom dospělí lidé, respektive zaměstnanci či podnikající subjekty. Mezi dychtivými zákazníky se objevují také studenti. Povětšinou vysokoškoláci, kteří disponují nepravidelným či pravidelným příjmem z brigád.

Není se proto čemu divit, že některé bankovní domy se honosí nabídkami označovanými, jako „studentské“. Obvykle doplněné o nepřehlédnutelný titulek, že jde o výhodnější produkty, jež svým charakterem a poplatky předčí ty klasické. Je tomu ale opravdu tak? Má výraz studentský účet, studentská půjčka nebo studentské spoření ještě nějaký význam?

Studentské účty jsou již zašlou tradicí

Je to hned několik bank prezentujících studentské účty. Bezplatná konta, k nimž se váží transakce realizované za zvýhodněný měsíční poplatek. To vše obvykle omezené do určitého věku studenta, kdy posléze dochází k převodu na běžný účet s měsíčním poplatkem.

V tomto směru ztrácí pojem „studentský“ opravdu svůj význam. Vždyť na trhu je poměrně dostatečný počet bankovních domů, nabízejících své účty zcela bezplatně a to včetně prováděných transakcí, platebních karet nebo výběrů z bankomatů.

U takového modelu již nemusíte rozlišovat, zda studujete či nikoliv.

Studentská půjčka na cokoliv

V současnosti jsou na trhu asi dva produkty pocházející z bankovního segmentu, které zajišťují plnohodnotné studentské půjčky. Je to Komerční banka a Česká spořitelna. Ty se honosí nabídkou s úrokovou sazbou 6,9 – 8,9 %, splatností až na 10 let a nenáročnou administrativou.

Pakliže byste hledali dál, narazíte na vyloženě „studentské“ úvěry jenom stěží. V tomto směru mají především vysokoškoláci poměrně omezený výběr.

Při schvalování těchto půjček je k nim obvykle přistupováno jako k běžným klientům. To znamená, že musí doložit svoji bonitu. Příjemné je alespoň bezúčelové profinancování konkrétní sumy. I když většina studentů peníze využije například ke studiu v zahraničí.

Ostatní studentské produkty

Vedle půjček samozřejmě můžete narazit i na kontokorenty a kreditní karty, ty však obvykle nejsou spojovány s pojmem „studentský“, jež by měl přinášet spoustu výhod.

V případě bankovní instituce ČSOB je ještě studentská hypotéka, v jejíž prospěch hovoří trochu snížená úroková sazba. I zde ale platí prokázání odpovídající bonity. Pakliže student není schopen přesvědčit banku o své solventnosti, prezentuje se reálné řešení za přispění spolužadatele či ručitele, ať už jsou to rodiče či kdokoliv jiný.

Jak je vidno, studentské produkty v bankách lehce pokulhávají nebo se dokonce rovnají běžným nabídkám. Přitom v zahraničí mají stále co ukázat.