Rok 2016 za sebou zanechal nesmazatelnou stopu z pohledu výrazného snižování úrokových sazeb u hypotéčních úvěrů, což vedlo k nárůstu cen za bytové jednotky. Mnoho potenciálních zájemců o vlastní bydlení si tak pokládá otázku, jak tomu bude v roce 2017?

Nežli vám přineseme očekávanou odpověď, pojďme si zrekapitulovat loňský rok, z něhož lze do značné míry vycházet.

Kam se dostala průměrná cena bytů v roce 2016?

Je zcela pochopitelné, že pokud vám někdo nabídne nízkou úrokovou sazbu hypotéky, rozhodnete se toho využít a pořídit si nový byt. Na tento trend samozřejmě zareagovali i všichni developeři, jež vycítili jedinečnou příležitost.

Rok 2016 byl spojen s nárůstem cen bytů. I přesto, že došlo k navýšení o 21 % za poslední dva roky, mnohé kupující to nezastavilo a poptávka dokonce převyšovala nabídku. Průměrná cena bytu se v České republice pohybovala ve výši 46 200 Kč za 1 m2.

Tento údaj se bezpochyby lišil lokalitu od lokality, respektive kraj od kraje. Pro příklad uvádíme znatelné rozdíly v několika velkých městech ČR.

  • Praha – 61 500 Kč za 1 m2
  • Hradec Králové – 37 100 Kč za 1 m2
  • Ústí nad Labem – 10 700 Kč za 1 m2

Ano, vliv na růst cen bytů v roce 2016 jistě měla nízká úroková sazba, o konkrétní hodnotě dané jednotky však rozhodovaly ještě ostatní faktory, jakými jsou umístění, občanská vybavenost či dopravní dostupnost.

Největší zájem byl o novostavby

Ačkoliv docházelo k růstu cen bytů, lidé stále prahnuli po dražších typech nemovitostí. Před panelovými byty jednoznačně vítězily novostavby známých developerů. A to bylo i v takových situacích, kdy novostavby překračovaly průměrnou pořizovací cenu panelových bytů o více, jak 20 000 Kč.

Zpomalení růstu cen na konci roku 2016 a výhled do roku 2017

Nyní se pojďme vrátit k problematice růstu cen bytů v roce 2017. Ten totiž malinko vychází ze stavu z roku 2016. V polovině loňského roku to byl nárůst o 6 %, o tři měsíce později jen 2,7 %, což byl důvod změny legislativy týkající se hypotéčních úvěrů.

Ty v současnosti zastavily svůj pokles a mírně rostou, z čehož jasně plyne menší zájem o hypotéky. Pakliže bude upadající poptávka po tomto oblíbeném modelu financování vlastního bydlení, musí se to zákonitě odrazit také na cenách nemovitostí, potažmo bytů.

Takže, jaké jsou vyhlídky pro rok 2017? Připravte se na určitou stagnaci, popřípadě mírný pokles kompenzující právě růst hypoték.

Posted in: