Mladí lidé jsou v nakládání s penězi dost nezodpovědní a vůbec nemyslí na zadní vrátka. Vliv na to má fakt, že spoustě z nich rodiče přispívali na studia, zábavu, školní pomůcky a mnohé další věci. I když si takový mládežník čas od času přivydělal, měl stále pocit jistoty a záruku, že peníze stejně dostane.

Není se proto čemu divit, že při nástupu do zaměstnání padne většina prvních a mnohdy i následujících výplat na bujarý život, cestování a celkové užívání každého volného okamžiku. Finanční svoboda je u mladých nezadržitelná a může se jevit, jako správný krok. Jenže, není tomu tak.

Stejně, jako by si měli lidé v produktivním věku odkládat část svých příjmů, vztahuje se tato povinnost také na mladé lidi. Ba co více, u nich platí dokonce dvojnásob. Je pochopitelné, že se člověku nechce šetřit například 30 až 40 procent svého příjmu. Má to však své opodstatnění.

Kde vezmete peníze na své první bydlení?

Ano, bydlení je velice zásadním důvodem, proč se naučit hospodařit s penězi již od své první výplaty. K vlastnímu obydlí dospěje každý člověk, ať už dříve nebo později. A pak se můžete pouze podivovat nad svým nezdarem v této oblasti, když nemáte dostatečné úspory. Mnozí lidé disponují spíše dluhy na nové automobily, počítače a podobné věci.

Bez patřičné finanční rezervy lze narazit také v otázce hypotéky, která je dnes dostupná jen v omezené hodnotě nemovitosti. Banky vám zkrátka nepůjčí, pokud nebudete mít naspořenou částku alespoň 20 – 30 %.

Myslete na rodinný život

V okamžiku, kdy se přehoupnete před otázku bydlení, přichází na přetřes další životní krok. Jsou to děti. Jeden by si řekl, že uživit rodinu není tak složité a náklady na dítě nejsou tak vysoké. Jenže, i zde je opak pravdou.

Abyste nesnižovali svou životní úroveň s dítětem, je dobré mít úspory z mládí, minimální dluhy a dostatečné finanční rezervy.

Neopomínejte ani na své stáří

Velká spousta mladých nepovažuje potřebu šetřit si na důchod za něco zásadního. Jenže, copak se v tomto směru můžete spoléhat pouze na stát? I kdybyste si měli šetřit jen velice malou částku, za dlouhé roky produktivního života to bude dostatečná suma, s níž si vylepšíte svoje stáří. Tuto povinnost si však spousta lidí uvědomí až v pozdějším věku, kdy je tak trochu pozdě a není jednoduše z čeho šetřit.

I když je penze skutečně vzdálenou dobou, není nic snazšího, než využít některého z aktuálních finančních produktů, s nímž budete zhodnocovat své úspory.

Buďte v oblasti financí dostatečně hospodární a naučte se šetřit již od první výplaty. Vězte, že se vám to vyplatí a budete mít daleko jednodušší život, minimálně, co se peněz týče.

Posted in: